עבירות תנועה נהג חדש

במקרים רבים עבירות תנועה נהג חדש שמות נהגים שרק עלו לא מזמן על הכביש בסיטואציה שבה הם מחוייבים לעבור מבחן כדי שיוכלו להמשיך לנהוג כרגיל. בשונה מנהגים ותיקים שנוהגים שנים על הכביש, נהגים חדשים שרק קיבלו את הרישיון שלהם לא מזמן, אמורים להיות הרבה יותר זהירים, זאת משום שחוסר בניסיון עלול להוביל לכך שהם ימצאו את עצמם בסיטואציות מורכבות ואפילו מסוכנות, איתם לא בטוח שהם יוכלו להתמודד לבד. גם רשויות החוק וגם משרד התחבורה דואגים לאכוף את החוקים, הן באופן כללי והן את אלה שחלים על נהגים שקיבלו את רישיונם לאחרונה ומכונים על פי החוק נהגים חדשים.

 

איך להימנע משלילת רישיון?

הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להיות מודעים ולהכיר את כל החוקים ולעונשים הקיימים במידה ועוברים על החוק. על נהגים חדשים במדינת ישראל, מוטלים עונשים מסוגים שונים, זאת בנוסף לקנסות, צבירה של ”נקודות“ ופסילות. במקרים קיצוניים, מומלץ לנהג שביצע עבירה או היה מעורב בתאונת דרכים, לפנות לייעוץ דרך משרד עו“ד תאונת דרכים או עו“ד תעבורה. בנוסף, חשוב לשים לב שיש מקרים יוצאי דופן ועלינו לגלות עירנות, אדיבות וסבלנות על הכביש, כך נוכל להימנע מסיטואציות שיגרמו לנו לבצע עבירות תנועה.

 

אילו עבירות תנועה ונהיגה מחייבות מעבר של מבחן חוזר?

יש כמה עבירות שיחייבו את הנהג החדש לעבור מבחן חוזר, לעתים מדובר במבחן עיוני ולפעמים במבחן מעשי.

 • נהיגה ברכה שלא מתאים לסוג רישיון הנהיגה שהנהג מחזיק בו.
 • נתינה של השראה לנהג מבלי שיש לו רישיון.
 • שימוש ברכב במטרה לעבור על החוק, ביצוע עבירה פלילית או עבירות מין.
 • נהיגה תחת השפעה של אלכוהול ו/או סמים.
 • נהיגה מעבר למהירות המותרת בחוק.
 • מעורבות בתאונת דרכים בה אדם אחד או יותר נפגעו.
 • אי ציות על החוקים שנחקקו בחוק על נהגים חדשים.
 • עקיפה שאיננה על פי חוק.
 • מעבר ברמזור אדום.
 • אי מתן זכות קדימה.
 • אי עצירה לפני מסילת ברזל.

 

כל העבירות הללו ועבירות נוספות הקבועות בחוקי התנועה והתעבורה של מדינת ישראל כוללות עונשים חמורים, עם דגש על נהגים חדשים ובמקרים רבים, מעבר על אותם חוקים יגרור דרישה לחזור על המבחנים.

אילו עונשים ניתן להטיל על נהגים חדשים שעוברים עבירות תנועה חמורות?

העונש הפופולארי ביותר נקרא פסילת רישיון מנהלית. העונש ניתן כאשר נהג חדש מבצע את אחת או יותר מהעבירות שצויינו לעיל. הנהג מקבל זימון לבית דין וניתן להזמין אותו לשימוע מול שוטר שיכול להטיל עליו פסילת רישיון מנהלים עד לתקופה של חודש ימים. עונש או סנקציה נוספים נקראים הארכת הסטטוס כנהג חדש. התקופה תימשך על פני שנתיים אחרי שהנהג הורשע והיא תכלול. במידה וההרשעה כוללת פסילה של הרישיון, הסטטוס ימשך שנתיים נוספות מהיום שבו חודש הרישיון של הנהג. בנוסף, נהגים רבים ידרשו לבצע מבחן עיוני בכדי שיוכלו לעשות שימוש ברישיון. לעתים, בעיקר במצבים של פסילת רישיון לתקופה שנמשכת שלושה חודשים או יותר מזה, הנהג יידרש בביצוע מבחן מעשי נוסף.

 

לסיכום, הכביש הוא לא ”מגרש משחקים לילדים“.  הכביש הוא יכול להיות מקום מסוכן בו צריך לגלות עירנות, להכיר את חוקי התנועה, להיות קשובים לדרך, להולכי הרגל ולנהגים האחרים. סבלנות, אדיבות ומתן תשומת לב לאורך כל שלבי הנהיגה מסייעים למנוע את הצורך לעבור על החוק ולבצע בזמן אמת עבירה תנועה חמורה. אם עברתם על החוק באופן העולה על הסביר, התייעצו עם עורך דין.