עישון בזמן נהיגה – מותר או אסור? עושים סדר

לצערנו, כמעט בכל שנה חלה עליה בכמות האנשים שנפצעים ונהרגים בתאונות דרכים. הסיבות לתאונות הן רבות וכוללות נהיגה בשכרות, עישון בזמן נהיגה, נהיגה תחת השפעה אלכוהול, נהיגה במהירות מופרזת, אי ציות לתמרורים ורמזורים, אי עצירה במעברי חציה ועוד.

למרות שחלה ירידה ניכרת בכמות המעשנים בעשור האחרון ועליה של הנגמלים מעישון, עדיין בישראל יש אחוז גבוה של בני נוער ומבוגרים שמעשנים סיגריות.  נהגים רבים שואלים את עצמם האם עישון בזמן נהיגה מהווה עבירה על החוק? ומה לגבי סיגריה אלקטרונית או וופורייזר מייטי, למשל?

אז על פי החוק היבש, אין איסור לעשן בזמן שאנו נוהגים. יחד עם זאת, ברור כשמש כי כאשר אנו מבצעים כל פעולה שבה שתי הידיים לא נמצאות על ההגה כמו למשל אכילה, ניהול שיחה בטלפון עם יד אחת על הנייד, התעסקות עם הרדיו וכדומה, תשומת ליבנו איננה מופנית אל הכביש מה שמעלה את הסיכוי לתאונה בעשרות אחוזים. כדי שלא יקרו תאונות, הנהגים חייבים להיות מרוכזים ולהשקיע את כל כולם בנהיגה עצמה.

עישון בזמן נהיגה- הצעה לחוק בישראל

קיימת הצעה לחוק שאומרת כי בזמן הנהיגה חל איסור על נהגים לנהוג בכדי למנוע מצב שדעתם תהיה מוסחת מהכביש מה שיכול לסכן גם אותם וגם נהגים אחרים ו/או הולכי רגל. החוק אומר כי לנהגים מותר לעשן רק כאשר הרכב עומד בצד או חונה בחניה. במידה ונהג יתפס ברכב כשהוא מעשן גם אם הוא עומד ברמזור אדום ומחזיק סיגריה הוא יחוייב בקנס כספי. על פי החוק גם מי שנמצא ביחד עם הנהג ברכב לא יכול לעשן כדי שלא להסיח את דעתו של הנהג. בנוסף, במידה וברכב יש עוד אנשים מעל גיל 18, גם הם יחוייבו בקנס כספי.