נהיגה עם אוזניות

נהגים רבים במדינת ישראל מופתעים לעתים קרובות מהמורכבויות השונות של חוקי התעבורה השונים, חוקים רבים שאנחנו לא מכירים או מבינים בשגרה שלנו. אחת הסיטואציות הנפוצות ביותר שנהגים במדינת ישראל נחשפים אליה ללא כל ידיעה מוקדמת – היא קבלת עבירת תנועה בשל נהיגה עם אוזניות תוך כדי הנסיעה, זאת כאשר אנשים רבים לא היו מודעים אפילו לכך שמדובר על עבירת תנועה על פי החוק. בפועל, מדובר על נושא מורכב דיו.

האם נהיגה עם אוזניות היא דבר שמותר על פי החוק? שמא מדובר על עבירת תנועה?

כיום, אנחנו מכירים עבירות תנועה רבות שניתן להיענש בגינן, זאת לדוגמת נהיגה בשכרות, נהיגה תוך כדי שימוש בטלפון, ונהיגה במהירות מופרזת. אחת מעבירות התנועה הרציניות ביותר, בגינה אנשים רבים נענשים פעמים רבות לאורך השנה היא נסיעה באוטו עם אוזניות שמחוברות למכשיר כזה או אחר. על פי התקנה הכתובה, החוק קובע כי אסור לאדם לנהוג ברכב שלו עם אוזניות המחוברות לאוזניים שלו במטרה לשמוע צלילים כלשהם או קולות דרך מכשיר ייעודי לשם כך. על פי החוק הכתוב, כאשר אדם נתפש נוהג על רכבו עם אוזניות המחוברות לזוג אוזניו, זה כאשר האוזניות לא משמות לצרכים רפואיים שונים, אזי שאותו אדם יהיה זכאי לקבלת קנס אשר עומד על סכום של 250 שקלים, ללא קבלת נקודות לשם כך.

מה ניתן לעשות במקרה שבו נתפסנו נוהגים עם אוזניות המחוברות לאוזניים שלנו וקיבלנו את הקנס העומד על כך?

כאמור, האכיפה הקיימת במדינת ישראל כנגד ניעה עם אוזניות באוזניים שלנו, היא אכיפה שנועדה למנוע הסכות דעת שונות עבור נהגים בעת הנהיגה שלכם, דבר אשר אמור למנוע כאמור ביצוע תאונות, סיכון חיים, ופגיעה בחיי אדם. הסחות דעת שכאלה יכולות לגרום ולהגדיל את הסיכויים לסיכוני חיים ממשיים. אם אתם סבורים כי נעשה לכם אבל, וכי הקנס שקיבלתם ניתן של כצדק ולא בהתאם לסיטואציה, כלומר לא היה מדובר על סיטואציה של הסכת דעת בזמן נהיגה – אזי שאתם יכולים לפנות לעורך דין תעבורה מומלץ, שיוכל לבחון את המצב הקיים על פי החוק, ולנסות לעזור לכם במצב אליו נקלעתם.

איך נמנעים מדוחות תנועה צבירת נקודות ומעורבות בתאונות דרכים?

בין אם מדובר על דו“ח שקיבלתם כתוצאה מנהיגה עם אוזניות, נהיגה מעל המהירות המותרת, נתפסתם באמצעות מצלמת מהירות, עברתם באדום עקפתם מימין ובין אם שוטר תפס אתכם מדברים עם הטלפון שלכם, יש כמה דברים שאפשר לעשות. קודם כל שוטרים רבים לא מבצעים את עבודתם כמו שצריך ואז לעתים קיימים מצבים בהם אפשר לבטל את הדו“ח.

 

בנוסף,  יש מקרים בהם מקבלים דו“חות תנועה בסמוך לבתי חולים או בסמוך לבתי ספר או גנים ואז אפשר לבטל את הדוח כורך הנסיבות. בכל אופן, כדי להימנע מסיטואציות כאלה, חשוב מאוד להכיר את חוקי התנועה במדינת ישראל ויותר מזה, חשוב לעמוד בהם. אם אתם לא בטוחים אם מה שאתם עושים על הכביש מותר או אסור, עדיף שלא תעשו אותו, כי הגיוני מאוד שזה אסור. בנוסף, אם אתם הורים לנהג חדש או לנער שנמצא בתהליך לימודי נהיגה, חשוב מאוד להראות לו איך נוהגים בצורה בטוחה, מה מותר לעשות ומה לו, איך נעמדים בצידי הכביש במקרה חירום, איך לחנות וכל מה שאתם יכולים לעשות כדי שברגע שהוא יעלה על ההגה ותקופת הליווי תסתיים הוא ירגיש בטוח להיות על הכביש.