כשירות נהיגה

נהיגה היא משימה לא פשוטה והרבה חושים ויכולות נדרשים על מנת לבצע אותה היטב. הנהיגה אינה פעולה שמבצעים לבד במרחב אישי ולכן לכל פעולה שהנהג מבצע יש השפעה על הנהגים אשר נוהגים לצדו בכביש או בדרך. מכיוון שבישראל מתרחשות הרבה מאד תאונות דרכים צריך גוף מוסדר מטעם המדינה אשר יפקח על בדיקות כשירות נהיגה וינסה להקדים תרופה למכה, כלומר להתריע מפני אדם שעלול לנהוג בצורה שתסכן את האחרים. בישראל יש מכון כזה והוא משמש לכל הנושאים הבריאותיים שקשורים לנהיגה, לאישור מצבים רפואיים כאלה ואחרים ככאלה שאפשר לנהוג למרות שהם קיימים אצל נהג זה או אחר וגם כל הנושא של מתן אישור לרכבים המיועדים לנהיגה על ידי אנשים בעלי מוגבלות פיזית ונכים.

 

מה מומלץ לדעת על המכון הזה?

מדובר ביחידה מנהלתית שמבחינה רשמית ומסודרת שייכת למשרד הבריאות. המכון הרפואי לבטיחות בדרכים אמון על ביצוע בדיקות רפואיות שהמטרה שלהן היא לאתר את אלה שלא מתאימים לנהוג בכלי רכב בשל סכנה כזו או אחרת שהם עלולים לגרום. הרציונל הוא שאין טעם לחקור תאונת דרכים ולהגיע למסקנה שהנהג שגרם לה לא היה כשיר לנהיגה ומה שצריך זה למנוע מראש תאונה שכזאת. את אותם נהגים שלא בטוח שיימצאו כשירים לנהיגה מאתרים על ידי אנשי מקצוע מעולם הרפואה שעוקבים אחרי מטופלים ומכירים אותם וכמובן אחרי שקורים מקרים כאלה ואחרים שיגרמו לרשויות לחשוד שאדם זה או אחר לא מתאים לחזור לנהוג על כלי רכב בשל סכנה שהוא עלול לגרום לה. במכון מועסקים לא רק רופאים אלא אנשי מקצוע מעולם הרפואה שיש להם אוריינטציה לנהיגה ולהתנהגות על הכביש ומכיוון שנהיגה היא פעולה שמערבת, כאמור, הרבה חושים, יכולות, חדות וגם כישורים קוגניטיביים – הרי שיש לא מעט מה לבחון ולבדוק לפני שיאושר לאדם זה או אחר לשבת מאחורי ההגה.

 

החשיבות הרבה לטיפול בבעיית תאונות הדרכים

המכון הוא מכון אשר פועל מטעם המדינה והוא מהווה זרוע של משרד הבריאות, אך חשוב להבין שהחלטות שמתקבלות בו ישפיעו גם על אספקטים נוספים של עולם הנהיגה ובכלל זה גם חוות דעת אחרי תאונות דרכים או בחינה מעמיקה של מצבו הבריאותי של מי שהיה מעורב בתאונת דרכים או אפילו גרם לה. חשוב לדעת אודות המכון על מנת לפנות במקרה הצורך ולהסתייע בשירותים או הפעולות שהוא מציע. חוות דעת מקצועיות וביצוע מבדקי כשירות הנהיגה הם עיקר פעילות המכון ויש הטוענים שבפעילות רציפה של המכון בהחלט יש את הפוטנציאל לסייע במתן פתרון של הפחתת מספר תאונות הדרכים בישראל ואיתור האנשים שעדיף שלא יהפכו לנהגים מן המניין בשל בעיה רפואי או קוגניטיבית שקיימת אצלם.