בדיקת ינשוף כמה מותר?

אחת השאלות הפופולאריות ביותר הנשמעות בקרב אנשים רבים הינה – "כמה מותר להיתפס בבדיקת ינשוף" או שאלות נוספות בסגנון. בדיקת ינשוף היא בדיקה משטרתית שמטרתה כאמור לזהות נהגים בכביש שנוהגים תחת השפעת אלכוהול. בשורות הקרובות נבין מה היא בדיקת ינשוף, כיצד היא מתבצעת, וכמה אלכוהול יכול להופיע בדם שלנו כך שנחשב כנהגים לפי החוק?

בדיקת ינשוף לעומת ינשופון

בדיקת ינשוף מהווה בדיקה לתפיסת נהיגה בשכרות – זאת כאשר בשונה מינשופון, מדובר על מכשיר שבודקת את קיימות האלכוהול בדם הנהג באמצעות בדיקת נשיפה. על פי בדיקת הנשיפה הזו, השוטר שמבצע את הבדיקה יכול לראות את כמות האלכוהול שקיימת או לקיימת בדמו של הנהג. כאשר מדובר על כמות אלכוהול שעולה על 50 מיקרוגרם לכל ליטר של אוויר נשוף, אזי שמדובר על כמות אסורה של אלכוהול בדמו של נהג צעיר. כלומר – בדיקת הינשוף אינה תקינה. מדדים אלה משתנים בהתאם לוותק הנהג, עבירות קודמות, וכיוצא בזאת.

הכשלה של הבדיקה

על פי החוק הקיים כיום במדינת ישראל, במידה שנהג מסרב לתת לשוטר את דגימת הינשוף באמצעות נשיפה – אזי שמצב זה ייחשב כאמור בתור הכשלה של בדיקת הינשוף על ידי אותו הנהג. על פי החוק, במידה שהנהג מסרב לשתף פעולה עם השוטר בכל הנוגע לבדיקה, על פי החוק אותו הנהג נחשב לנהג אשר נוהג תחת השפעת אלכוהול, ועל כן, הוא צפוי לקבל את העונשים שמיוחסים לכל מי שנתפס נוהג בשכרות. נהיגה בשכרות כאמור, הינה עבירה אשר גזר דינה הוא לפחות שנתיים של פסילת רישיון הנהיגה, קנס פוטנציאלי גבוה, מאסר בבית הסוהר על תנאי, ופסילת הרישיון על תנאי. על כן, לא מומלץ לסרב לשוטר בביצוע בדיקת הינשוף.

המלצות בנושא

חשוב להבין כי משטרת ישראל עושה מאמצים רבים להגיע לנהגים שעולים על הכביש תחת השפעת אלכוהול וסמים במטרה למגר את התופעה. כאשר אתם בוחרים לעלות על ההגה, תחת השפעת אלכוהול או חומרים מסוכנים אחרים, לא רק שאתם מסכנים את עצמכם ואת האנשים שנמצאים איתכם ברכב, אלא אתם מסכנים את הולכי הרגל, רוכבי האופניים והקורקינטים, רוכבי האופנועים וכמובן הנהגים האחרים שנמצאים על הכביש. מאוד מומלץ להקשיב לכללים בחוק, להימנע מנהיגה תחת השפעת אלכוהול שיכולה לגרום למוות די בקלות. אם אתם רוצים להנות, לשתות, לחגוג, מה טוב, אבל קחו מונית או החליטו על נהג אחראי אחד שלא שותה לא משנה מה קורה. קחו אחריות על עצמכם, קחו אחריות על החיים שלכם ושל האחרים. שתיה קצת מעבר למה שהגוף שלכם מסוגל להכיל וכל כושר השיפוט והיכולת שלכם לנהוג בחדות תיפגע. עדיף לשלם כמה עשרות שקלים על מונית מאשר לעשות טעות שתעלה לכם ביוקר.