צוואה הדדית – מהי ומה יתרונותיה?

צוואה הדדית היא למעשה צוואת שנערכה בצורה משותפת, כלומר בתיאום מלא בין בני הזוג. במסגרת מסמך משפטי זה, רשאים בני הזוג להחליט האם הם מעוניינים להעביר את רכושם אחד לשנייה במקרה של עיזבון, ולאחר מכן לשאר הקרובים שלהם, או לחילופין, להעביר את רכושם באופן ישיר לגורמים אחרים? אז מהי המטרה העיקרית שלה ומה הם יתרונותיה? ובכן, על מנת לעשות לכם קצת סדר בנושא, הנה כל מה שתצטרכו לדעת בנושא. 

 

המטרה העיקרית של צוואה הדדית

חשוב לציין כי המטרה המרכזית של צוואה הדדית באה לידי ביטוי בהגבלת אפשרות של שינוי צוואה שעשויה להתממש, שלעיתים מתרחשת מבלי ליידע  את אחד הצדדים. במילים אחרות – בעת בה אחד מבני הזוג ירצה לבצע שינוי במסגרת המסמך כאשר בן הזוג השני עדיין בחיים, הרי שהיחס שהוא יקבל יהיה שונה בצורה ניכרת בהשוואה ליחס שיקבל במידה וינסה לשנות את הצוואה, בעת בה בן הזוג כבר הלך לעולמו.

 

כל היתרונות

עריכת צוואה הדדית היא פעולה שטומנת בחובה שורה רחבה של יתרונות עבור שני הצדדים במערכת היחסים, ביניהם:

  • שליטה מלאה בחלוקת הרכוש – מעניקה לכל אחד מבני הזוג את האפשרות לקבוע בצורה מדויקת מה יקרה לרכוש האישי והמשותף שלו בעת מועד פטירתו. 
  • חיסכון בזמן ובכסף – מסמך שנכנס לתוקף מיד בעת פטירתו של אחד מבני הזוג, מה שתורם פעמים רבות במניעה של הצורך בהליכים משפטיים כאלו ואחרים, אשר גוזלים לא מעט זמן וכסף. 
  • מניעת סכסוכים – צוואה הדדית שנכתבה בצורה ברורה ומקצועית תמנע סכסוכים בין היורשים השונים. 
  • הגנה על שני הצדדים – בעזרת צוואה הדדית ניתן להבטיח כי הצד השני במערכת היחסים יקבל את החלק שמגיע לו מהרכוש, מבלי להשאירו ללא לדבר. 
  • חיסכון משמעותי במיסים – יתרון אחרון ומשמעותי לא פחות של מסמך משפטי זה יבוא לידי ביטוי בחיסכון משמעותי במס שכן, בני זוג זכאים לפטור ממס עבור העברת נכסים הדדית ביניהם.